Last Updated:

Zespół metaboliczny - co go łączy z medyczną marihuaną?

Jonasz

Uprawa, posiadanie i palenie marihuany jest w Polsce zabronione. Dozwolone jest natomiast sprzedawanie ziaren konopi indyjskich oraz kupowanie jej nasion na sztuki. Dzięki temu zwiększa się świadomość Polaków o tym, czym w ogóle jest marihuana i jak można ją wykorzystać.

W medycynie tradycyjnej

Gdzie używa się jej głównie przy zaawansowanych chorobach nowotworowych do łagodzenia bólu, kiedy zawodzą tradycyjne leki. Taka terapia odbywa się według zaleceń lekarza, a medyczna marihuana jest podawana w odpowiednich ilościach i stężeniu.

W medycynie laboratoryjnej

W badaniach medycznych marihuanę wykorzystuje się jako czynnik wpływających na hamowanie rozwoju zespołu metabolicznego. Czyli wszystkich objawów związanych ze znacznym zwiększeniem ryzyka powstania chorób cywilizacyjnych, w tym głównie miażdżycy sercowej oraz cukrzycy.

W opiece paliatywnej

Zastosowanie medycznej marihuany do zatrzymywania postępującego zespołu metabolicznego to nie wszystko. Jest szeroko wykorzystywana w opiece paliatywnej nad śmiertelnie chorymi pacjentami, którym nie pomagają dożylne leki przeciwbólowe. Medyczna marihuana ma na nich działanie uspokajające, odprężające i wyciszające, co zwiększa komfort takich pacjentów.

Szerokie perspektywy

W najbliższych latach badania nad medyczną marihuaną mogą otworzyć drzwi do leczenia kolejnych chorób i łagodzenia objawów wielu dolegliwości. Otwartość coraz to kolejnych krajów pozwalających na badania i testy przy użyciu tej rośliny pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość i walczyć z negatywnymi stereotypami dotyczącymi medycznych konopi.